KOTY

ADOPCJA KOTA KNOW-MEOW

Zastanawiasz się nad adopcją kota? Nie wiesz jak się do tego przygotować? Jaką wybrać karmę? Jak przeprowadzić dokocenie? Przeczytaj poradnik i dowiedz się jak przygotować się na pojawienie nowego kota w domu!

Krótki poradnik o tym, jak przygotować się na pojawienie kota w domu i nie zwariować.

Adopcja kota to poważna sprawa, tym bardziej jeśli to Twój pierwszy kotowaty. W głowie pojawia się mnóstwo pytań takich jak: „Co muszę zrobić przed przywiezieniem Mruczka do domu?”. Często pytania te są dość racjonalne i uzasadnione: „Czy mam zabezpieczyć mieszkanie?”. Im jednak dłużej się głowisz nad nimi, tym stają się one bardziej absurdalne: „Owinąć meble folią, żeby kot ich nie drapał?”. Zaczynasz się zastanawiać: „Jaką wybrać karmę – suchą czy mokrą?”, a rozważania kończysz na poszukiwaniach nieosiągalnego ideału „Czy jest wysoko mięsna karma dla wykastrowanych alergików, wspomagająca pozbywanie się kul włosowych w wersji light?”. Jak sobie z tym poradzić? Oto rozwiązanie – przedstawiam listę niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej kociej wyprawce oraz kilka wskazówek, dotyczących ich zastosowania.

bone-navy

KARMA - Mój kot kupowałby… jakość!

W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, jaką karmę kot jadł wcześniej. Najbezpieczniej będzie kupić właśnie tę, ponieważ zwierzę jest do niej przyzwyczajone. Nagła zmiana mogłaby skończyć się dla niego głodówką lub biegunką. Następnie warto zrobić rozeznanie wśród karm bytowych, która z nich będzie odpowiednia dla Twojego Mruczka. Dobrze w tym celu zasięgnąć informacji dostępnych na grupach i forach dotyczących żywienia kotów. Istnieją bowiem różne modele żywienia, ale o tym poczytaj z czasem… Na początku po prostu dokładnie sprawdzaj etykiety kocich karm. Najlepsze są karmy mokre, bez zbożowe, o dużej zawartości mięsa (ok. 70%), bogate w taurynę i inne niezbędne składniki. Sucha karma może stanowić jedynie dodatek w diecie kota. Przez wielu kocich dietetyków nie jest jednak polecana*. Możesz też przejrzeć sklepy internetowe z artykułami dla zwierząt. Obecnie na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele karm dla kotów: młodych / dorosłych / seniorów, wysterylizowanych / niewysterylizowanych, rasowych / dachowców, wychodzących / niewychodzących itp. Pamiętaj, że nie powinien to być najważniejszy czynnik wpływający na wybór karmy. Układ pokarmowy kota rasowego niczym nie różni się od układu zwykłego dachowca, a kilkumiesięczny kociak równie dobrze może jeść to samo, co jego starszy pobratymca. Wiedzy o karmieniu kotów zaczerpniesz też od doświadczonych właścicieli i pracowników sklepów zoologicznych. To właśnie do nich powinieneś się udać po kocie łakocie. Zdecydowanie nie polecam kupowania karm dla zwierząt w markecie. Przeważnie marketowe jedzenie dla kotów zawiera zaledwie 4% mięsa. Taka ilość jest niewystarczająca dla zwierząt, które są ścisłymi mięsożercami.

Wiele szkół karmienia wskazuje właśnie na karmę mokrą jako podstawową, natomiast suchą traktuje jako zbędną. Koci dietetycy za najbardziej wartościową dietę uznają obecnie BARF (Biologically Appropriate Raw Food). W wielkim skrócie można określić ten model żywienia jako karmienie specjalnie przygotowanym surowym mięsem i podrobami, wzbogaconymi suplementami w odpowiednich dawkach.

Ciotka Kotka Petsitter - Kot w piwnicy
szape-blue

MISKI

1 kot = 2 miski 1 kot + 1 kot = ile misek?

Większość kotów lubi jeść z płaskiej miseczki lub talerzyka. Te są szczególnie zalecane dla kotów z krótkim pyszczkiem, np. brytyjczyków lub persów. Z jakiego tworzywa powinna być wykonana miska - plastiku, metalu, ceramiki? Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się miski ceramiczne. Łatwiej je utrzymać w czystości i przede wszystkim nie wchłaniają tak zapachu, jak te wykonane z plastiku, czy metalu. Poza tym są cięższe i o wiele trudniej przesunąć je zwierzęciu po podłodze w trakcie spożywania posiłku. Dodatkowo dostępne wzornictwo misek ceramicznych cieszy oko. O czym jeszcze warto pamiętać? Każdy koci domownik powinien mieć swoją miskę na jedzenie. Woda musi być w osobnej miseczce (lub nawet kilku) i codziennie zmieniana na świeżą. Aby zachęcić koty do picia warto rozmieścić w różnych miejscach w mieszkaniu wiele pojemników z wodą. Doskonale sprawdzają się szklane lub kryształowe naczynia, które odbijają promienie słoneczne. Takie zjawisko zwróci uwagę każdego kota. Na rynku zoologicznym znajdziesz także kocie fontanny i kaskady oraz miski wydzielające zwierzęciu porcję pokarmu o ustalonej porze. Są to ciekawe gadżety, ale bardzo drogie. Poza tym nie wszystkie koty zaakceptują takie ekstrawaganckie akcesoria. Dlatego lepiej na początku zakupić niezbędne wyposażenie, a testować nowości dopiero po zaaklimatyzowaniu się kota w Twoim domu.

 

Tekst powstał we współpracy z Fundacją Animalia
Shopping Basket